HİDA ORGANİK (UĞUR İNŞ.GIDA LTD.ŞTİ) İŞ İLKELERİ VE DİSTRİBÜTÖRLÜK SÖZLEŞMESİ

 HİDA sistemi, sisteme kayıtlı üyelere hem kendi ürün alımlarından hem de sisteme kattıkları kişilerin alımlarından prim kazandıran, kazançlı bir alışveriş sistemidir.

HİDA sistemi çeşitli iddialarla sizlere aşırı yüksek fiyatlı ürünleri satmayı ve sattırmayı planlayan bir Network Marketing firması değildir.

HİDA ile alışveriş yapmak zahmetsiz ve hızlıdır. Ulaşım derdiyle, park yeri problemi ile uğraşmadan, yorulmadan alışveriş yapmanızı sağlar.

HİDA size zaman kazandırır, çünkü siparişleriniz adresinize teslim edilir.

HİDA alışveriş sisteminin reklamını yaptığınızda, kendinize bir ek gelir sağlayabilirsiniz. Hatta isterseniz bu sizin profesyonel işiniz bile olabilir.

HİDA reklam yaparak gelir elde etmek isteyen herkes için büyük bir fırsattır. Çünkü çevrenizdeki kişilere avantajlı alışveriş sistemini anlatarak onların da alışveriş yaparken kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede kendinize her ay artan bir gelir sağlamış olursunuz.

HİDA sayesinde kariyer yapabilir ve hayatınıza renk katabilirsiniz. HİDA size ömür boyu kontrat vererek ve oluşturduğunuz ticareti garantiye alarak size sürekli bir gelir elde etme şansını verir.

HİDA sayesinde düzenli gelir elde etmeye devam edebilirsiniz.

HİDA şirket ilkeleri kitapçığı, HİDA ile çalışırken dikkat edilmesi gereken kuralları ve sizlere sunulan kariyer yapma fırsatını anlatmak için basılmıştır. Bu kitabı her konudaki sorularınızın cevabını bulmak için başvurabileceğiniz bir kaynak olarak kullanabilirsiniz.

Bu kitapçık aynı zamanda HİDA ile distribütörlerin ve girişimcilerin kendi aralarındaki iş ilişkisini düzenleyen bir sözleşmedir.

GENEL TANIMLAR:

*HİDA: HİDA Organik (Uğur inş.gıda.Ltd Şirketi), şirket ilkeleri boyunca “HİDA” olarak anılacaktır.

* Distribütör: HİDA bünyesinde kayıtlı kişiler genel olarak “Distribütör” olarak anılacaktır.

* Sponsor: HİDA bünyesinde çalışırken, şirkete yeni kişiler tanıştıran ve onların da çalışmaya başlamasını sağlayan kişi, “Sponsor” olarak anılacaktır.

1-ŞİRKET

1.1)‘’HİDA’’bağımsız distribütörleri ve girişimcileri vasıtası ile ürünlerinin kullanımını ve tavsiyesini gerçekleştirerek, ekip pazarlaması üzerine inşa edilmiş kazanç sistemi ile çalışan bir şirkettir. Herkese eşit şartlarda ürün temini ve kazanç imkânını sunar. Distribütörlerin ve girişimcilerin gelir ve teşvik kazançları kişisel ve ekip performansları ölçüsünde pazarlama planına göre belirlenir.

1.2)’’HİDA’’ faaliyetine 01.09.2013 tarihinde başlamış olup; Genel merkezi: Atatürk Bulvarı Özcan pasajı kat:1 No:27 Adapazarı/SAKARYA adresinde bulunmaktadır.

1.3)’’HİDA’’ şirketi, şirket sözleşmesinde bulunan ürün ve hizmetlerin satışı ve dağıtımına yönelik olarak kurulmuş ve faaliyetini sürdürmektedir.

1.4) “HİDA’’ ürünlerini, distribütörlerinin kullanımı ve/veya satış yapmasına olanak sağlamak amacı ile çok katlı satış sistemini uygulayarak çalışmaktadır.

1.5) Şirket ilkeleri uygunsuz satışı ve yasadışı satış faaliyetlerini yasaklamıştır.

1.6) Şirket ilkeleri üzerinde “HİDA’’değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu değişiklikler distribütörler tarafından kabul edilmiş sayılır. Değişiklikler internet ortamı veya çeşitli duyuru organları kullanılarak distribütörlere bildirilir. Duyuru tarihinden itibaren şirket bu değişikliklere uygun faaliyetini sürdürür.

1.7) Bütün distribütörler, başvuru formlarını doldurmaları üzerine veya internet sitesinden üye şartlarını okudum kabul ediyorum butonunu tıklayarak, şirket ilkelerini kabul ettiğini beyan etmiş sayılırlar.

1.8) Pazarlama planından hak edilen gelirler dürüstlük ve bütünlük ilkesine göre şekillendirilmiştir.

2-TANIMLAMALAR VE PAZARLAMA PLANI

2.1) “HİDA” pazarlama planı ‘’aktif’’ distribütörlere ve girişimcilerine kendi alımları ve kendi sponsorluklarındaki grubun alımları için aylık primler ve diğer ödüller alması imkanını vermektedir. Pazarlama planı ve şirketin teşvik programları, çok katlı pazarlama kuruluş ilkelerini göstermek amacı ile düzenlenmiştir. Buna kullanılacak miktarda ürünlerin satın alınması ve sponsorluk dahildir.

2.2) Pazarlama planının temel unsuru şirket kariyer planıdır. Bu plan ile girişimciler, kendi aylık tüketim ürünleri ve kendi sponsorlukları altındaki grup tarafından yapılan alımlar için prim kazanmaktadır.

2.3) Bu ilkeler kitabında; "girişimci" 379 TL üyelik formunu imzalamış yada kabul etmiş, profesyonel iş paketini almış ekip kurma hakkını kazanmıştır. "distribitör" üye giriş formu imzalamış ve HİDA’nın belirlemiş olduğu işe üye başlangıç paketini alan yada 1 ay boyunca 168 TL değerinde kişisel olarak ürün almış olan kişi anlamına gelecektir. Bu şekilde girişimciler kariyer dilimlerine göre belirlenmiş aktifliği yapacaklardır.Her ay muntazam bir şekilde aktiflik yapılırsa tüm haklardan ve primlerden faydalanacaktır.

2.4) HİDA distribütörlüğü Ömür boyu sürer. Şirket İlkeleri dahilinde çalışıldığı sürece bu sözleşme girişimcinin haklarını Ömür boyu korur.

2.5) HİDA sözleşmesini yenilemek için herhangi bir işlem yapılmasına ve ücret ödenmesine gerek yoktur.

2.6) Primlerin hesaplanmasında esas alınacak ciro, KDV hariç toptan alış değerleri üzerinden hesaplanacaktır.

3) BAŞLANGIÇ:

3.1) 18 yaşını doldurmuş kişiler HİDA sistemine dahil olabilirler.

3.2) “HİDA” distribütör formunu doldurduktan veya internet sitesi üzerinden üyelik şartlarını okuyup kabul ediyorum butonunu tıkladıktan sonra HİDA’nın belirlemiş olduğu işe üye başlangıç paketini alanlar “Distribütör’’ olarak sisteme girilebilir.Distribütörler % 25 oranında indirimli ürün alabilirler ancak organizasyon kuramazlar. Bulunduğu ay içerisinde 350 TL kişisel ürün alımı yaptıkları takdirde girişimciliğe terfi edebilirler ve yaptıkları bütün ürün alışlarında  %25 oranında Perakende  kazancı elde ettikleri gibi organizasyonlarını da kurabilirler.

3.3 ) “HİDA” distribütör formunu doldurduktan veya internet sitesi üzerinden üyelik şartlarını okuyup kabul ediyorum butonunu tıkladıktan sonra HİDA’nın belirlemiş olduğu işe girişimci başlangıç paketini alanlar " Girişimci" olarak sisteme girebilir. Girişimciler %25 oranında indirimli ürün alabilirler ve organizasyon kurabilirler.

3.4) “Girişimciler" olarak başlayan kişiler bundan sonra kuracakları organizasyon ve kişisel ticaretlerinden ileride belirtilen aylık cirosuna göre primler kazanırlar.


4) SİPARİŞ VERME:

4.1) Sipariş verecek müşteriler,distrübitör ve girişimciler, internetten web sitesinden, telefonla, faxla veya posta yolu ile sipariş verebilirler.

4.2) Sipariş bedelleri Kredi Kartı veya Banka Havalesi ile ödenebilir. Kredi kartına tek çekim yapılırsa komisyon alınmaz, kredi kartına taksit yapılırsa hangi banka ne oranda takside vade farkı  koyuyorsa o farkı müşteri, distribütör yada girişimci öder.

4.3) Yasalara göre başka bir kişinin yazılı onayı olmadan Kredi Kartını kullanmak yasaktır. Bu durumda kredi kartı sahibinin, onay yazısı ve kimlik fotokopisi ile birlikte bir dilekçe yazılıp şirketin genel müdürlüğüne bildirilmelidir.

4.4) Sipariş miktarı 100TL’nin altında ise kargo ücretini siparişi veren distribütör veya girişimci öder, . Sipariş miktarı alış fiyatı üzerinden 100TL ve üzerinde ise kargo ücretini HİDA ödeyecektir.

5) PAZARLAMA PLANINDA KARİYER  PRİM SEVİYELERİ:

5.1.) Üye girişi 168 TL

5.2.) Girişimşi girişi 379 TL

5.3). Bir  Distribütör veya Girişimci   kişisel  ve  sponsorluğunu  yaptığı  grup  alımları  ile  iki   ay içinde  168-1499 tl  arası ciroya ulaşırsa %25 ürünleri indirimli alma hakkı kazanır.

5.4) Bir  Girişimci  kişisel  ve  sponsorluğunu  yaptığı  grup  alımları  ile  iki  ay içinde 1500-2999 TL arası ciroya ulaşırsa % 5 prim alır.

5.5) Bir  Girişimci  kişisel  ve  sponsorluğunu  yaptığı  grup  alımları  ile iki  ay içinde  3000-5999 TL arası ciroya ulaşırsa % 9 prim alır.

5.6) Bir  Girişimci  kişisel  ve  sponsorluğunu  yaptığı  grup  alımları  ile iki  ay içinde  6000-11999 TL arası  ciroya ulaşırsa % 15 prim alır.

5.7) Bir  Girişimci  kişisel  ve  sponsorluğunu yaptığı grup alımları ile iki  ay içinde   12000-14.999 tl arası  ciroya ulaşırsa % 21 prim alır.

5.8) Bir  Girişimci  kişisel  ve  sponsorluğunu yaptığı grup alımları ile iki  ay içinde   15000 ve yukarısı  ciroya ulaşırsa % 25 prim alır.

Kariyer basamaklarındaki aktiflik durumları  : % 5 basamağındaki üye 100 tl ürün alarak veya üye yaparak aktiflik sağlayabilir.

Kariyer basamaklarındaki aktiflik durumları  : % 9 basamağındaki üye 150 tl ürün alarak veya üye yaparak aktiflik sağlayabilir.

Kariyer basamaklarındaki aktiflik durumları  : % 15 basamağındaki üye 200 tl ürün alarak veya üye yaparak aktiflik sağlayabilir.

Kariyer basamaklarındaki aktiflik durumları  : % 21 basamağındaki üye 250 tl ürün alarak veya üye yaparak aktiflik sağlayabilir.

Kariyer basamaklarındaki aktiflik durumları  : % 25 basamağındaki üye 300 tl ürün alarak veya üye yaparak aktiflik sağlayabilir.

 

6 ) PRİM HAKLARI  VE SPONSORLUK KA

6.1) Prim dağıtımı, KDV hariç alış fiyatı ciroları üzerinden yapılır.

6.2) Girişimciler, sponsorluğunu yaptığı distribütör ve girişimcilerin cirolarından, o ay yaptıkları kişisel alımlardan ve yapılan o ayki toplam cironun üzerinden prim seviyesine göre alt grubunun primi ödendikten sonra kalan prim farkını almaya hak kazanırlar.

6.4) Primler kesinlikle distribütörün hesabına HİDA tarafından takip eden ayın 15 inde otomatik olarak kanunun belirlediği yasal stopajı kesildikten sonra yatırılır.

6.5) Prim hak eden distribütörün vefatı halinde yasal mirasçısı hak edilen primi alır.

6.6) ÜST DİSTRİBÜTÖR: Distribütörün  %25 seviyesine ulaşmasıdır.( kendi kişisel cirosu ile grubunun toplam cirosunun 15.000TL olması gerekir.)

Aynı anda iki üst distribütörün kariyer yapması halinde üstteki distribütörün yan kolundan 3.000 tl ciro yapması gerekir.

Üst distribütör liderlik kariyer primleri bulundukları pozisyonlar göre değişmektedir. % 25 Kariyer seviyesine ulaşmış ( HALİT ) olan  bir üst liderin prim seviyesi aşağıdaki gibidir;

BİRİNCİ DERİNLİK        : % 5

İKİNCİ DERİNLİK             : % 3

ÜÇÜNCÜ DERİNLİK           : % 2

 

ÜST DİSTRİBÜTÖR KARİYER BASAMAKLARI

6.14)   İNCİ ÜST DİSTRİBÜTÖR (LİDER) :  Üst distribütörün direkt  kendisine bağlı ÜÇ (3) adet üst distribütörü olursa bu kişiye İNCİ ÜST LİDER denir. Alacağı pirim ; 1.derinlik : %5 , 2. derinlik : %3 , 3. derinlik : %2  , 4. Derinlik %1

6.19)  YAKUT ÜST DİSTRİBÜTÖR (LİDER) : Üst distribütörün direkt  kendisine bağlı ALTI (6) adet üst distribütörü olursa bu kişiye  YAKUT ÜST LİDER denir. Alacağı pirim ;  1.derinlik : %6 , 2. derinlik : %4 , 3. derinlik : %3  , 4. Derinlik %2 , 5. derinlik %1 

6.24)  SAFİR  ÜST DİSTRİBÜTÖR(LİDER ):  Üst distribütörün direkt  kendisine bağlı ON (11) adet üst distribütörü olursa bu kişiye SAFİR ÜST LİDER denir. Alacağı pirim ;  1.derinlik : %7 , 2. derinlik : %5 , 3. derinlik : %4  , 4. Derinlik %3 , 5. derinlik % 2 ,6. derinlik %1

6.30) HİDA ELMAS ÜST  DİSTRİBÜTÖR (LİDER) : Üst distribütörün direkt  kendisine bağlı ONYEDİ (17)  adet üst distribütörü olursa bu kişiye HİDA ÜST ELMAS LİDER denir. Alacağı pirim ;  1.derinlik : %8 , 2. derinlik : %6 , 3. derinlik : %4  , 4. Derinlik %3  5. derinlik % 2 ,6. derinlik %1 , 7.derinlik %1 

LİDER AKTİFLİĞİ

Aylık İNCİ LİDER için 450 tl , diğer üst liderler için aylık 600 tl yapması gerekir.

Prim Hakediş Örneği:

SİZ   % 25  Seviyesindeyken :

A ekibi : 1.500 tl ciro      *%5 =375 tl kazanç

B ekibi : 3.000 tl ciro      *%9=600 tl kazanç

C ekibi : 6.000 tl ciro     *%15=960 tl kazanç

D ekibi : 12.000 tl ciro   *%21=1200 tl kazanç

E ekibi : 15.000 tl ciro    *%25=600 tl kazanç

Bu ekiplerden toplam kazancınız  3.735 tl dir.

6.8) Bütün primler “HİDA”tarafından KDV hariç ürün fiyatları üzerinden kişisel ve grup cirolarına bakılarak hesaplanır. Primler bir sonraki ayın 15.inci gününde TL olarak hak sahiplerine ödenir. Primler; ayın 15’ inin Cumartesi ve Pazar gününe rast gelmesi  halinde Cuma yada Pazartesi günü ödenecektir.

6.9) Primler vergi mükellefiyeti olmayan distribütörlerin banka hesaplarına; kanunun belirttiği gelir vergisi stopajı kesilerek ve KDV’siz olarak yatırılacaktır.

6.10.) Vergi mükellefi olan girişimcilerin, şirkete fatura kesmeleri ve göndermeleri gerekmektedir. Bu faturanın kanunlara uygun şekilde girişimcinin vergi dairesini, numarasını, adresini, fatura numarasını ve tarihini gösterir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu fatura karşılığında primleri stopaj kesilmeden ve KDV eklenerek banka hesaplarına yatırılacaktır.

6.11) Primler girişimcilerinlerin, distribütörlük formunda belirttikleri Türk Lirası hesaplarına yatırılır. Formda bulunan kişinin ismine açılmamış veya farklı hesap türlerine primler yatırılmaz. Prim ödenebilmesi için girişimcilerin IBAN nolarını ve bankalarını sisteme işlemeleri gerekmektedir. Sistemde kayıtlı IBAN numarası bulunmayan girişimciler hakettikleri primleri sisteme işledikten sonra bilgi vererek 1 hafta içerisinde alacaklardır.

7) ÜRÜN SATIŞI (OPSİYONEL):

7.1) HİDA sisteminde ürün satışı bir zorunluluk değil, sadece bir tercihtir. Gelirlerini arttırmak isteyen Distribütörler ve Girişimciler, sadece HİDA   markalı ürünleri veya satılabilir olduğu ilan edilen diğer markaları alıp satabilirler.

7.2)  HİDA sistemi içerisinde bulunan HİDA markalı veya diğer ürünlerinin, %30 kar marjı eklenerek satılması tavsiye edilir.

8) ÜRÜN İADE GARANTİSİ ve İADE PROSEDÜRÜ:

8.1 ) Temel kural olarak aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren 15 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

Genel iade şartları aşağıdaki gibidir;
8.2) İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
8.3) Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örnek:orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmez) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

8.4)Ürünün iade edilebilmesi için yukarıda belirtilen süre içinde şirketimize faks, e-mail veya telefon ile bildirimde bulunulması ve ürünün ilgili madde hükümleri çerçevesinde kullanılmamış olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, size teslim edilen ürünün şirketimize gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile sizdeki tüm fatura asıllarının iadesi zorunludur. Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedeli tarafınıza iade edilir. Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iade edilemez.
8.5)İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir.
8.6)İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ayıplı ise kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda mutlaka size teslimatı yapan kargo firması ile gönderim yapmanız gerekir. Diğer durumlarda ise kargo ücreti size aittir.

8.7) Ayrıca, niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler iade edilemez.

9) REKLAM  İLKELERİ:

9.1) HİDA sisteminde başarılı olmanın yolu kişisel kontaklardan ve yüz yüze temaslardan geçer.

9.2) Distribütörler ve girişimciler şirketten izin alarak yeni girişimci, distribütör ve müşteri bulmak için gazete ilanı ve internet ilanı verebilirler. Bu tarz reklam hareketlerinde mutlaka HİDA genel müdürlüğünden yazılı onay alınması gerekmektedir.

9.3) Distribütörler HİDA logosunu şirketten yazılı izin almak kaydı ile kullanabilirler.

9.4) HİDA’ ya bildirilmeden distribütörler hiçbir şekilde radyo, televizyon, gazete, dergi gibi yazılı ve görsel basında HİDA ORGANİK  adına herhangi bir program yapamaz veya reklam veremezler.

9.5) Her türlü reklam çalışmalarında aşağıdaki uyarıların yapılması gerekmektedir.

* Kolaylıkla yüksek gelir elde edilemez.

* Ürünlerimizin hiçbiri tedavi amaçlı değildir. Hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılmazlar. Eğer herhangi bir hastalık söz konusu ise mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

9.6) Yapılacak reklamların aday distribütörleri yanlış yönlendirmemesi gerekmektedir. Abartılı bilgi vermek şirket ilkelerine aykırıdır.

9.7) Tanıtım amaçlı kullanılabilecek sticker ve diğer malzemeler sadece şirket tarafından üretilir. İsteyen distribütörler şirketten alabileceklerdir.

10) EĞİTİMLER:


10.1)HİDA’nın Genel koordinatörünün belirlediği yer ve tarihlerde, büyük şehirlerde tüm distribütörlerin ve adaylarının katılabileceği, ürün tanıtımı, motivasyon, kariyer eğitimleri içeren toplantılar düzenlenecektir.

10.2)Toplantı yerleri ve organizasyon içerikleri GENEL KOORDİNATÖR’ tarafından Distribütörlere  makul bir süre öncesinde bildirilecektir.

10.3) Bütün distribütörler Genel koordinatöre bağlıdır. Genel koordinatör istediği distribütörlere konuşma verip eğitimlerde faydalanabilir.

10.4) Genel koordinatörün emir ve direktiflerine bütün distribütörlerin uyması mecburidir.

10.5) Genel koordinatörün raporu doğrultusunda firmada çalışması uygun olmayan distribütörün firma ile ilişiği kesilir.

10.6)Eğitim konusunda Genel koordinatörün formatına uymayan ve kendi slaytlarını kullanan kişiler ilk önce uyarılır, hala kural dışı eğitimlerine devam ederlerse şirket ilkelerine göre, şirketin bu distribütörün sözleşmesini feshetme hakkı doğar.

11) ÖZEL DURUMLAR:

11.1) MİRAS - LİDERLİK:

11.1.1)Herhangi bir sebeple bir distribütörlük sona erdiğinde, sponsorluğunu yaptığı alt düzey grubu doğrudan, görevi sona eren distribütörün  sponsorunun altına geçer ve kendi mevcut kuruluş şemasını muhafaza eder.

11.1.2) Distribütörün veya girişimcinin herhangi bir sebeple çalışamayacağı durum da haklarını devretme yetkisi vardır.

11.2)VEFAT SONRASI DEVREDİLEN GİRİŞİMCİLİKLER:

11.2.1)Bir distribütörün miras hakları sınırlı olup aşağıdaki şartlara tabidir.

11.2.2)Mirasçı, esasen bir distribütör olarak kabul edilebilecek şartlara sahip bir kişi olmalıdır.

11.2.3)Mirasçının tek bir yetişkin olması ve vefat eden distribütörümüzün ilk derece de bir varisi olması gerekmektedir. Bu durumda distribütörlük bu kişiye devredilecektir.

11.2.4)Birden fazla mirasçı bulunması halinde, distribütörlük, ilk derece yakınlıktaki varislerin, distribütörün vefatını takip eden 1 ay içinde aralarından seçecekleri  bir kişinin olacaktır.

11.2.5)Bu konuda anlaşma sağlanamadığı takdirde distribütörlük, HİDA’nin kendi takdirinde olmak üzere iş bu varisler arasından seçeceği kişiye devredilecektir.

11.2.6)1. derece yakınlıktaki varisler arasında yetişkin olmaması halinde distribütörlük mahkeme tarafından tayin edilerek vasiye-anılan vasinin dahi genel koordinatör tarafından onaylanması şartı ile devredilecektir.

11.2.7)Vasi, girişimcilik anlaşması ihlal edilmediği sürece ve küçüklerden biri rüşt yaşına erişinceye kadar distribütör temsilcisi statüsünde kalacaktır.

11.2.8)Bir vasi veya veli distribütörlük anlaşmasının ilkelerinin uygulanması amacıyla mirasçının, vesayet altındaki çocuğun veya mahcur eşin hareketlerinden sorumlu olacaktır. Şirket ilkelerinin yukarıda belirtilen kişilerden herhangi birisi tarafından ihlal edilmesi, distribütörlüğün feshi sonucunu doğurabilecektir.

11.2.9)Şirket pazarlama planı içindeki mirasa tabi olabilecek olan, distribütörlük, pozisyonları bu düzeyde miras kalacaktır. Vefat eden kişinin pazarlama planındaki seviyesi ne ise o kademe seviyesinden devam edecektir. Bu kariyer düzeyini miras olarak alan mirasçılar, mirasçı olarak kabul edilecek ve yeniden üst kariyer statülerini kazanabilmek için gerekli şartları yeniden yerine getirmeleri gerekecektir. Tüm bunlara karşın alınan primlerde herhangi bir kayıp olmadan devam edecektir. Kariyer ve sponsorluk Primlerini hak etmek için gerekli kotaları yaptığı sürece bu primleri almaya devam edecektir. Diğer teşvik programları için de yine gereken kotaları yapmaları gerekecektir.

11.2.10)Bir distribütörlüğü miras olarak alan bütün mirasçıların, prim, teşvik, ödül ve diğer programlara hak kazanabilmek için ‘’aktif’’ durumunu sürdürmesi gerekecektir. Ancak şirket, tereke yöneticisinin yasal olarak örgütlenmesine imkân vermek üzere vefattan itibaren 6 ay süre ile bu şarttan feragat edebilecektir.

11.3) EVLİLİK SEBEBİ İLE DEVİRLER:

11.3.1) HİDA’da evli olan çiftler isterlerse ayrı ayrı veya birlikte üye olup ekip kurabilirler.

11.3.2) Eşlerin her ikisi de bekarken HİDA organizasyonunda ayrı ayrı çalışabilecekleri gibi isterlerse evlilik yapıldıktan sonra beraber de çalışabilirler.

11.4) BOŞANMA SEBEBİ İLE DEVİRLER:

11.4.1) Boşanma sürecinde HİDA ödemelerini formda  kayıtlı olan eşe ödemeye devam edecektir.

11.4.2) Distribütörlüğün kimde kalacağına noter tasdikli, ortak yazılı kararı ile kendileri, ya da mahkeme karar verecektir. Distribütörlük e girişimcilik hakları bölünemez bir bütün olduğu için eşlerden sadece biri mevcut ekibi ve hakları ile faaliyetlerine devam edecektir.

11.4.3) Diğer eş ise aynı sponsor altında, eğer isterse eski hakları ile çalışmaya başlayabilecek ve ekibini baştan organize edecektir. Bu eşin hakları 6 ay süre ile saklı kalacaktır.

12 ) DİSRİBÜTÖRLÜK HAKLARININ DEĞİŞİKLİĞİ

12.1) DİSTRİBÜTÖR  ANLAŞMASININ FESHİ

12.1.1) Şirket tarafından fesih, bir Distribütörün bütün imtiyazlarının ve anlaşmadan kaynaklanan haklarının sona erdirilmesidir. Fesih ile gelir ve iş hacmi primleri kazanma imkanı da sona ermektedir. Şirket adına fesih işlemlerinde karar mercii Genel koordinatörün raporu ve onayı ile şirket Yönetim Kuruludur.

12.1.2)Fesih, şirket ilkeleri sözleşmesinde tanımlanmış olan ilkeleri ihlal eden eylem veya işlemlerin sonucudur. Şirket veya genel koordinatör distribütörün veya girişimcinin bu davranışından haberdar oldukları zaman distribütöre bu davranışını durdurmasını ve bundan vazgeçmesini belirten yazılı bir uyarı gönderecektir. Eğer distribütör veya girişimci bu uyarıya gereken özeni göstermez ve ihlalden vazgeçtiğine ve durdurduğuna dair anılan uyarıyı aldığı tarihten itibaren 7 gün içinde yazılı bir taahhüt ile cevap vermezse, şirket distribütörlük anlaşmasını fesih etme hakkını saklı tutar.

12.1.3)Şirketin veya distribütörlerin menfaatlerini ciddi şekilde ihlal eden davranışlar durumunda ise fesih derhal yapılabilecektir.

12.1.4)Aşağıda belirtilen durumlar(yalnızca bunlar ile sınırlı olmamak üzere)şirket tarafından derhal fesih sebepleridir;

*Şirket tarafından onaylanmamış ürün ve tanıtım malzemelerinin üretilmesi, dağıtılması ve satışı

* Şirket ürünlerinin kullanımı hakkında yanıltıcı bilgi verilmesi

* Şirket organizasyonu ve gelirleri hakkında yanıltıcı bilgi vermek.

* Şirket ürünlerinin yeniden paketlenmesine, etiketlenmesine, gayri ahlaki ve yasadışı ticari faaliyetlere yönelinmesi.

* Başka bir girişimcinin grubundaki distribütörlere veya girişimcilere etik olmayan tekliflerde bulunulması ve bu distribütörün yada girişimcinin  transfer edilmeye çalışılması.

* Distribütör başvuru formu aktif hale geçtiği tarihten sonra başka bir firmada organizasyon kurmaya başlanması ve HİDA distribütörlerinin veya girişimcilerinin diğer firmaya davet edilmesi.

* Şirket ilkelerinde belirtilmiş bulunan hüküm ve şartlardan herhangi birisinin ihlal edilmesi.

12.1.5)Feshi takiben, sözleşmesi fesih edilmiş olan girişimci,’HİDA’ nın talebi üzerine, bu feshe neden olan faaliyetlerin tarihinden sonra ‘HİDA’ dan alınmış olan ödül veya primleri geri ödemek, iade etmek veya tazmin etmek mükellefiyeti altında olacaktır. Girişimcinin ödül veya primler için hak kazanmış ancak bunların kendisine fesihten önce ödenmemiş olması halinde ise, fesih üzerine bunlar artık ödenmeyecektir. Pazarlama planının eşitlik ilkesi uyarınca ödenmemiş olan primler, üst düzey olan ve sözleşme kurallarını ihlal etmemiş bulunan sponsorlarına ödenecektir.

12.1.6)Bir distribütör kendi distribütörlüğünü sona erdirmek isterse şirkete 14 gün öncesinden bilgi vererek bunu yapabilecektir. Sona erdirme süresi istifa mektubunun şirket merkezine ulaşmasını takip eden 7.günün sonundan itibaren işlemeye başlayacaktır.

İstifa işlemi kişinin kendisi tarafından ispatlanabilir şekilde ıslak imzalı olmalıdır.

12.1.7)Sözleşmesini sona erdiren distribütör  pazarlama planındaki pozisyonunu ve kurmuş bulunduğu bütün alt düzeyini kaybeder. Bir distribütör distribütörlüğü sona erdirdiğinde eş müracaatını orijinal olarak imzalamış olsun veya olmasın, distribütörlükte faal olsun veya olmasın bu eşlerin de ortaklıkları sona erecektir.

12.1.8)Sözleşmesini fesih eden bir distribütör, yeni bir distribütör formu doldurarak, 6 ay sonra yeniden istediği sponsorun altından genel koordinatörün oluru ile kayıt olabilecektir.

12.1.9) ÖZEL DURUM: Herhangi bir distribütörün geçmişte yüz kızartıcı bir suç işlediği veya çalışmalarında şirketin hükmi şahsiyetini rencide edici ve/veya diğer distribütörlerin aleyhinde faaliyet gösterip, haksız rekabete girdiği tespit edildiğinde, GENEL KOORDİNATÖR  VE  YÖNETİM KURULU   bu kişinin distribütörlüğünü hiçbir sebep göstermeden fesih edebilir. Bu durumda distribütör herhangi bir tazminat talebinde bulunmayacağını kabul eder.

12.2) Sisteme kayıtlı bulunan distribütörler, en az 6 ay hiçbir faliyet göstermemeleri durumunda yazılı dilekçe ile girişimciliklerini fesih edebilirler. Fesih işlemi gerçekleştikten sonra yeni bir ID numarasıyla genel koordinatörün onayına müteakip herhangi bir distribütörün sponsorluğunda çalışmaya başlayabilirler.

13) ÇEŞİTLİ HÜKÜMLER:

13.1) Distribütörün “HİDA” ile olan ilişkisi, iki asli taraf arasındaki akdi bir ilişkidir. Tüm distribütörler bağımsız kişilerdir. Bu kişiler kendi işlerini kendi zamanlarını kullanarak ve ( güncel olarak uygulanmakta olan şirket ilkelerini içermekte olan) distribütörlük anlaşması hükümlerine uygun olması şartı ile kendileri tarafından seçilecek olan araçları, yöntemleri ve şekilleri kullanarak yapacaklardır.

13.2) Şirketler, distribütör olarak başvuru formu doldurabilir ve distribütör olabilirler.

13.3) Distribütörler, HİDA logosunu kendisini sadece “HİDA’ Bağımsız Distribütörü’’olarak tanımlayabilecek kartvizit için kullanabileceklerdir. Distribütörler hiçbir şekilde kendilerini bağımsız distribütörlük dışında HİDA’nın  temsilcisi olarak tanıtamaz, kendi yazılı ve görsel malzeme, reklâm, afiş, tabela vs.lerde şirket adını kullanamaz veya işlem yapamaz.

13.4) Distribütör müracaat formunu imzalayarak şirket ilkelerine göre hareket etmeyi kabul eder. Şirketten her ürün satın alınması, yürürlükte olan şirket ilkelerine uygun hareket etme taahhüdünün bir kez daha kabul edilmesidir.

13.5) Mevcut kanunlar uyarınca bir distribütör ‘HİDA’ veya kısaltmalarını kullanarak bir banka hesabı açamayacak veya kendisini bu ifadeler ile tanıtamayacaktır.

13.6) Hiçbir HİDA distribütörü, diğer distribütörlerden para kazanmak amaçlı faaliyetler yapamaz, emtia satamaz, basılı dokümanlar üretemez. Ancak genel tanıtım amaçlı eğitim toplantıları genel koordinatörden  yazılı izin alınmak kaydı ile ücretli olarak organize edilebilir.

14) YURT DIŞI SEYAHAT PROMOSYONU

2 kişilik Seyahat Promosyonuna dahil olmak için 1 takvim yılı içerisinde sürekli AKTİF olmak gerekir.

Seyahat Promosyonuna en az İNCİ  DİSTRİBÜTÖR  kariyerine ulaşmış distribütörler dahil olabilirler.